05-10-2022

Przepisy podatkowe mają charakter ogólny, obejmują pewien – bardziej lub mniej szeroki – zakres spraw, wobec czego nie mogą odnosić się wprost do każdej indywidualnej sytuacji podatnika. Wieloznaczność regulacji prawnych oraz różnorodność możliwych ich interpretacji często budzi wątpliwości. Nie tylko u podatników – niejednokrotnie wywołuje bowiem spory nawet między rozstrzygającymi kwestie podatkowe organami państwa.

Podejmowanie racjonalnych decyzji biznesowych wymaga oszacowania ryzyka planowanych działań – również ryzyka podatkowego. Wobec niejasności przepisów pomocne w tym bywa zwrócenie się (do Krajowej Informacji Skarbowej) o ich wykładnię – czyli dostosowaną do konkretnego problemu indywidualną interpretację.

Opinie takie wydawane są na wniosek podatnika lub reprezentującego go podmiotu (posiadającego stosowne pełnomocnictwo).

Prawidłowe sformułowanie wniosku – aby był on użyteczny dla podatnika i spełnił założone cele – wymaga dobrej znajomości przepisów prawa oraz umiejętności poruszania się w gąszczu regulacji podatkowych. Indywidualna interpretacja pozwala uniknąć konsekwencji (również karno-skarbowych) niewłaściwego stosowania przepisów. Z tego powodu profesjonalne wykorzystanie tego „narzędzia” przez eksperta zapewnić może ochronę interesów podatnika.

Podatkową interpretację indywidualną można uzyskać

przez internet, osobiście w odpowiednim urzędzie lub listownie. W praktyce najczęściej (i zapewne najwygodniej) korzysta się z tej pierwszej formy kontaktu.

Interpretacja indywidualna jest płatna. Może dotyczyć zarówno zdarzeń, które już się wydarzyły, jak i tych dopiero planowanych.

Czas na wydanie interpretacji

to maksymalnie 3 miesiące (od dnia otrzymania wniosku). W niektórych przypadkach może on ulec wydłużeniu – gdy wnioskodawca zostanie wezwany do uzupełnienia braków formalnych.

Jeśli interpretacja indywidualna nie wpłynie w ciągu 3 miesięcy, oznacza to, że stanowisko zaprezentowane we wniosku zostało uznane za prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji podatkowej

nie jest konieczne, jeśli zostanie ona wydana na korzyść zgłaszającego wniosek. W przeciwnym wypadku (gdy ocena organu podatkowego jest negatywna) w interpretacji indywidualnej uzasadnienie powinno się znaleźć.

Z otrzymaną interpretacją indywidualną wnioskodawca (podatnik lub jego pełnomocnik) może się nie zgadzać. W takim przypadku przysługuje mu prawo do złożenia skargi. Kieruje się ją do wojewódzkiego sądu administracyjnego (za pośrednictwem Krajowej Informacji Skarbowej). Skuteczne odwołanie się od niekorzystnej dla podatnika interpretacji niewątpliwie wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu spraw księgowo-podatkowych.

Interpretacja indywidualna nie ma mocy wiążącej

...wobec podatnika, ani wobec organu podatkowego. Fiskus może bowiem wydać decyzję sprzeczną ze sformułowaną przez KIS interpretacją indywidualną.

Nie zmienia to faktu, że korzystna dla podatnika interpretacja…

zapewnia ochronę

Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej zastosowanie się do interpretacji indywidualnej nie może szkodzić wnioskodawcy. Nawet jeśli interpretacja nie zostanie uwzględniona przez organ podatkowy, za jej stosowanie nie będzie możliwe pociągnięcie podatnika do odpowiedzialności karno-skarbowej (grzywny, mandaty). Indywidualna interpretacja podatkowa chroni przedsiębiorcę niezależnie od tego, czy zawarte w niej postanowienia zostałyby przez inne organy (np. sąd administracyjny) podważone.

Ochronę tę traci się jednak, jeżeli przedsiębiorca złożył wniosek dotyczący sprawy objętej już wcześniej postępowaniem kontrolnym.

Skorzystaj z pomocy eksperta

Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej musi zawierać szczegółowy opis kwestii, które mają stanowić jej przedmiot oraz własną opinię na temat rozwiązania – wraz z uzasadnieniem. Opinia ta jest kluczowa dla sprawy, ponieważ to właśnie do niej odnosił się będzie organ podatkowy.

Istotne jest, by wnioskodawca przedstawił możliwie najbardziej szczegółowo i wyczerpująco swój problem podatkowy. Aby tak się stało, konieczna jest znajomość stosownych przepisów, również interpretacji wydanych wcześniej w podobnych sprawach. Jeśli problem we wniosku opisany będzie zbyt ogólnie, należy się liczyć z tym, że równie ogólna może być odpowiedź organu skarbowego. W takim przypadku „indywidualna interpretacja” de facto traci swój „indywidualny” charakter – a zatem raczej w niewielkim stopniu uwzględniać będzie specyfikę sytuacji danego podatnika. Tym samym problematyczna staje się jej wartość z punktu widzenia zapewnienia odpowiedniej ochrony przez skutkami niewłaściwego stosowania przepisów.

Efektywne wykorzystanie indywidualnych interpretacji podatkowych zwykle wymaga pomocy eksperta. Specjalista w sprawach księgowo-podatkowych wniosek o jej wydanie sporządzi profesjonalnie – tj. w oparciu o posiadaną wiedzę z zakresu prawa podatkowego oraz doświadczenie zawodowe. Należy zwrócić uwagę, że do prawidłowego sformułowania wniosku niezbędne jest precyzyjne wskazanie przepisów budzących wątpliwości interpretacyjne oraz kluczowych dla sprawy okoliczności. Jedynie taka treść wniosku warunkuje uzyskanie korzystnej dla podatnika interpretacji podatkowej – a tym samym skuteczną ochronę.

Warto zaznaczyć, iż konsultacja z ekspertem pozwoli również na ocenę, czy w ogóle konieczne jest występowanie z wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową – po analizie sytuacji może się bowiem okazać, że wniosek taki jest zbędny.