Nasz prawnik przyjrzał się obu zagadnieniom i temu jak każda z tych form wsparcia prawnego wpływa na podejmowanie decyzji biznesowych i minimalizowanie ryzyka podatkowego.


Indywidualna interpretacja podatkowa, wydawana na mocy art. 14b i następnych ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, jest narzędziem prawnym, które pozwala podatnikom uzyskać wyjaśnienia dotyczące stosowania przepisów podatkowych. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydaje interpretacje na wniosek zainteresowanego podatnika, który może dotyczyć zarówno zaistniałego stanu faktycznego, jak i zdarzeń przyszłych. Interpretacje mogą obejmować wszystkie kwestie związane z podatkiem PIT, VAT, CIT, podatkiem od spadków i darowizn oraz akcyzowym.

Kluczowym aspektem interpretacji podatkowych jest to, że nie stanowią one źródła prawa. Oznacza to, że nie tworzą nowych norm prawnych ani nie wiążą podatników czy organów podatkowych. Służą one jedynie jako wyjaśnienie przepisów prawa podatkowego, pomagając podatnikom zrozumieć, czy prawidłowo interpretują konkretne przepisy – na przykład w kontekście uprawnień do korzystania z określonej ulgi podatkowej.

Ważnym zabezpieczeniem dla podatników jest ochrona wynikająca z interpretacji indywidualnej. Podatnik, który postępuje zgodnie z uzyskaną interpretacją, nie ponosi negatywnych konsekwencji, nawet jeśli organ kontrolny miałby odmienne zdanie. Oznacza to, że podatnik nie będzie musiał płacić odsetek ani ponosić skutków karno-skarbowych w przypadku rozbieżności.

Należy jednak pamiętać, że interpretacje są „indywidualne” – nie można ich stosować w odniesieniu do innych podatników, nawet jeśli ich sytuacja wydaje się identyczna.

Z kolei opinia prawna, w tym podatkowa, jest stanowiskiem eksperta dotyczącym konkretnego zagadnienia prawnego. Opinia ta jest tworzona w celu przedstawienia argumentów i analizy danego problemu innemu podmiotowi. Zlecenie sporządzenia opinii prawnej jest typowe, gdy wymagana jest specjalistyczna wiedza w danej dziedzinie prawa.

Opinia prawna jest jednym z podstawowych narzędzi doradztwa podatkowego, określonego ustawą z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym. Doradcy podatkowi udzielają porad, opinii i wyjaśnień dotyczących obowiązków podatkowych i celnych, a także spraw egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami.

Przykłady opinii sporządzanych przez doradców podatkowych obejmują:

1. Opinie w zakresie podatków CIT, PIT, VAT, akcyzy i cła.

2. Opinie dotyczące kontroli i postępowań podatkowych.

3. Opinie dotyczące odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe i odpowiedzialności karno-skarbowej.

4. Opiniowanie umów z kontrahentami.

Opinia podatkowa może stanowić dowód prywatny w sprawie przed organem podatkowym lub sądem administracyjnym. Choć opinie nie mają takich samych walorów dowodowych jak dokumenty urzędowe, mogą być cennym argumentem wspierającym stanowisko podatnika.

Jak podkreśla autor:

Doradztwo Podatkowe Graczyk SC ma wieloletnie doświadczenie w przygotowywaniu zarówno wniosków o wydanie indywidualnych interpretacji podatkowych, jak i opinii prawno-podatkowych, pomagając klientom zrozumieć i prawidłowo stosować przepisy podatkowe.